Národné automobilové múzeum


Národné automobilové múzeum v holandskom Haagu je múzeum historických automobilov, kočiarov a motocyklov rodiny Louwmanovcov.

V múzeu je prezentovaná Louwmanova kolekcia, súkromná zbierka veteránov, ku ktorým patria taktiež značky Bugatti, Isotta-Fraschini, Hispano-Suiza a Duesenberg. Medzinárodné múzeum má v zbierke 300 exponátov. Múzeum dokonca vlastní najväčšiu zbierku automobilov vyrobených pred rokom 1910 na svete. Zbierka zahŕňa väčšinu z 15 dodnes zachovalých klasických vozidiel holandskej značky Spyker, medzi nimi tiež Spyker 60 H.P. z roku 1903, prvý automobil s pohonom všetkých štyroch kolies so spaľovacím motorom. Z obdobia po 2. světovej vojne sa v zbierke nachádza okrem iného voz Winstona Churchilla a Aston Martin, v ktorom jazdil James Bond vo filme Goldfinger.

Zbierka rodiny Louwmanovcov patrí k celosvetovo najväčšej súkromnej zbierke automobilov a vznikala počas dvoch generácii tejto rodiny. Zbierka začala v roku 1934, kedy vtedajší dovozca vozidiel Dodge, Pieter Louwman zakúpil Dodge z roku 1914. Dnešným vlastníkom zbierky je Pieterov syn Evert Louwman, holandský dovozca značiek Lexus, Toyota, Chrysler a Suzuki.

Do roku 1980 sa múzeum nachádzalo v Leidschendame, potom až do roku 2009 v Raamsdonksveere. Od roku 2010 sa zbierka nachádza opäť pod názvom Holandského múzea automobilov v novej budove v Haagu.

Architektúra:
Tvary a materiály boli prevzaté z holandskej architektúry. Tvar má pripomínať historický hangár pre kočiare. Automobilové múzeum prezentuje fascinujúcim spôsobom postmoderné umenie. Priestor a stavba sú vo vzájomnom súzvuku. Zaujímavá je taktiež neutralita stavby. Nenájdete tu žiadne indície účelu, pre ktoré múzeum slúži. Tvar a vzhľad pôsobia jednoducho slávnostným dojmom.


Celá strešná konštrukcia bola lakovaná produktom impralan® -T400 v odtieni borovica.
Projekt spoločnosti GLC houtconstructies noord bv, 7460 AA Rijssen

Fotogalerie

Referencie