Priemyslová a obchodná komora v Mainzi


Od stavby ženského kláštora pred takmer 300 rokmi až po sídlo priemyselnej a obchodnej komory v Rheinhessene prekonala budova v centre Mainzu všetky búrky histórie. Prostredníctvom nových okien s najmodernejšími parametrami tepelne izolačných vlastností investovala Priemyselná a obchodná komora do energetické sanácie budovy. Okenné rámy napodobujúce rané baroko boli vo firme W. J. Schmidt Möbel Design oparené povrchovou úpravou impra®, vďaka čomu bude prvý sanačný náter potrebný najskôr po jednom desaťročí. 

Pre ochranu proti poveternostným vplyvom boli väčšinou dvojkrídlové okná osadené priečkami s prídavným svetlíkom. Základný náter impralan®-Grund I100 pritom poskytuje dostatočnú ochranu proti modraniu. Základný náter po zaschnutí bez zápachu veľmi dobre drží na dreve a minimálne zdvíha vlákna. Plnič impralan®-Füller F300, ktorý bol vyvinutý špeciálne na okná bielej farby rýchlo schne a dá sa ľahko brúsiť.

Ošetrenie prípravkom na čelné drevo impralan®-Hirnholzversiegelung spoľahlivo zabraňuje prenikaniu vlhkosti do dreva. Vrchný lak bol prevedený krycím lakom impralan®-Deckfarbe D100. Nepenivá disperzia spoľahlivo zabraňuje tvorbe vzduchových bubliniek v laku a póroch dreva. Aj pri jednovrstvom systéme, aký bol použitý na okná v Mainzi, krycí lak vytvorí v jednom pracovnom kroku rovnomerný povrch s dobrým krytím hrán.

Krycí lak s odolnosťou proti zlepovaniu plôch vykazuje vysokú pružnosť a odolá bežnej dilatácii dreva podmienenej pôsobeniu poveternostných vplyvov. To predlžuje životnosť povrchovej úpravy. Vďaka tomu majú povrchové úpravy impralan® predĺženú dobu sanácie na minimálne 10 rokov.

Nové okná Priemyselnej a obchodnej komory nielenže šetria energiu, ale taktiež opticky zhodnotili budovu na jednom z najkrajších historických námestí v zemskom hlavnom meste. Budova Priemyselnej a obchodnej komory postavená v roku 1718 je poslednou budovou kedysi rozsiahleho kláštorného komplexu.

Fotografie referenčnej stavby

Referencie